12 Nisan 2012 Perşembe

Bir Zamanlar Osmanlı: Kıyam'ın setindeyiz

Pazartesi akşamları Trt 1 ekranlarında yayınlanan "Bir Zamanlar Osmanlı: Kıyam" dizisi malum benim şehrim'de yani İzmit'te kurulu Seka Film Platolarında çekiliyor.

Türkan Şoray, Tolga Karel, Aslı Tandoğan, Cemal Hünal, Hazım Körmükçü, Fırat Tanış ve Öykü Çelik'in başrolünü oynadığı dizi setine yapım şirketi tarafından davet edildik ve geçen ay ama ben tembellikten bir türlü yazamadım.

Türkiye’nin en büyük film platolarından biriymiş Seka'daki...
Biz platoyu gezerken yaz saati uygulaması başlamamıştı o yüzden iş çıkışı saat 18:00 gibi gittik sete.
Fotoğraflar gece çekildiği için pek iyi değil ama en kısa zamanda yeniden gitmeyi planlıyoruz.
Biz setteyken gece çekimlerine hazırlanıyordu oyuncular.
Cemal Hünal o gece Okan Bayülgen'e konuk olduğu için orada yoktu.
Fırat Tanış dışında kadrodan tanınmış başka bir ismin çekim saati değildi onu da yemek molasında 1-2 dk görebildik zaten.1720'li yılları anlatan dizinin platosunda Saray, Kervansaray, Galata meydanı, Taş Han, pazar yeri, çeşmeler,  cumba'lı Osmanlı evleri ve Arnavut sokakları, hanlar ve hamamlar mevcut. Osmanlı dönemini yansıtan fotoğraflar, kaynaklar baz alınarak ve dönemin tarihsel dokusuna sadık kalınarak hazırlanmış tüm set. Ayrıca plato içinde yemekhane, minik market, terzihane, marangozhane, demir atölyesi vs. de mevcut.Alper Şehzadeliğe hazırlanıyor galiba :dOsmanlı dönemini en ince detaylara kadar aktarmaya çalışmış dekor ekibi ama sürekli gelişen teknoloji sayesinde bambaşka bir hal alıyor tabi dizi yayınlanırken...Plato bizim ziyaretimiz sırasında halka açık değildi ama sanırım 1-2 ay içerisinde ziyarete açılacakmış.
Kocaeli ve çevre illerden platoyu gezmek ve perde arkasında yaşananları görmek için epey turist gelecektir şehrimize.
Bekleriz :D

2 yorum:

  1. Merhaba,ben de gitmek istiyorum, nasıl girebildiniz siz peki içeri?

    YanıtlaSil
  2. Reyhane; biz yapım şirketi tarafından davet edildik. Çok kısa bir süre sonra halkın ziyaretine açılacakmış ama kesin tarihi bilmiyorum. Belki sezon arasında olabilir.

    YanıtlaSil

Yorumlarınız için TEŞEKKÜRLER...


FLAME