Salı, Ekim 12, 2021

İclal Aydın'dan "Söylenmemiş Sözler"

İclal Aydın'ın son romanı Söylenmemiş Sözler'in çıkar çıkmaz imzalı baskısını aldım ama okumak için Eylül ayını bekledim.
İclal Aydın'ın yeri bende çok ayrıdır. Daha önce de birçok kez yazdım. Tüm kitaplarını alır, çoğunlukla da yaz tatilinde okurum. Düşündükçe bana hep o yazı hatırlatır. 

Son romanı Söylenmemiş Sözler'i de büyük bir heyecanla okudum. 
Filiz ve Oktay, Zeynep ve Kerem'in hikayesi de çok güzeldi ama Nona, ahh Nona kalbimi sende bıraktım!
Film olacak kadar derinlikli bir hikayesi var Nona'nın. Belki de olur :)
"Üzüm ve zeytinin, yağ, bal ve şarap küplerinin, kadırgaların, binbir şifalı otun en eski vatanı Urla. Dünyanın zalimliği ve insanın vahşiliğinden şüphesi olmayanları, dünyanın güzelliği ve insanın iyiliğine inandıran bir yer burası. Bir zamanların efsane gazetecisi, dünyaya küskün Oktay Onur Yortan’ın ise çocukluğunun huzurlu bahçesi. Dünyadaki değer yitimine isyan edip tüm kariyerinden ve hayatın yüklerinden vazgeçip sığındığı liman. Kaçıp geldiği geçmişinden ve eski güzel günlerin anısından seçip sakladığı eski aşkı Filiz Canan şimdi kıymeti bilinememiş, kaçırılmış bir mutluluk fırsatı artık. Söylenememiş sözlerin altında kalan koca bir ömürde ikisi de birbirinin hikâyesini yarım bıraktı. Ama okumaları ve bitirmeleri gereken asıl hikâye, Urla’daki o evin fotoğraflarından gülümseyen, sevgiyi bir yaşam direnişi olarak kucaklayan ve sıradanlığıyla bir hayat kahramanı olan Nona’ya ait. Nona’nın yaşadığı yüzyılın sonlarına yetişen Kerem ve Zeynep’in de dahil olduğu 48 saatlik maceraya sığan bir asırlık ömrün dökümünde, Nona sadece onlara değil, bu yüzyılın tüm insanlarına sesleniyor: “Acı dediğin taş, insan dediğin su gibidir. Taşın üstünden kayar gider, toprağa karışır. Taşa her vurduğunda acır canın. Ama toprakla buluştukça acın azalır. Acıdan sonra bir bakmışsın ki o toprakta ne çiçekler, ne hayatlar dirilmiş. Hem su deyip geçme; o su, taşı bile aşındırıp yıpratır.” Peki ya Oktay Bey? Karşısında oturan iki gence bütün kalbiyle, “Ölmekten değil yaşamaktan korkmamaktır kahramanlık,” derken haklı mı?"

(Tanıtım Bülteninden)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız için TEŞEKKÜRLER...